A legdrágább rugós kések
Információ hiányában csak a nagyon csekély lényegi tartalommal bíró mondatokra hagyatkozhatunk, így a legegyszerűbb, ha utánanézünk, mit tud a Switchblade. Az AeroVironment vállalat, amely a Puma dróncsaládot is gyártja, 2011-ben röptette először öngyilkos drónját. (A cég számunkra is ismerős lehet, a Magyar Honvédség a haderőfejlesztés részeként 2018-ban vásárolt a vállalat RQ-11 Raven típusú felderítő drónjaiból.) A kézi terminállal indított fegyvernek két típusa áll hadrendben: a Switchblade 300 elsősorban gyengébben páncolozott célpontok és élőerő ellen, míg testvére, a 600-as változat már keményebb páncélzattal bíró járművek és épületek ellen is bevethető. A kisebb verzió alig három kiló, hátizsákban szállítható, üzembe helyezésére pedig mindössze pár percre van szükség. Végsebessége 160 kilométer/óra, hátránya azonban, hogy hatótávolsága mindössze tíz kilométer, és mindössze negyed órán át képes a levegőben maradni, így gyakorlatilag csak precíz, célzott támadásnál alkalmazható. A Switchblade 600-as már huszonöt kiló, de hatékonyságában is többet mutat. 40 percig képes repülni, és akár 40 kilométerrel távolabbi célpontok ellen is be lehet vetni.
Ami azonos a típusokban, az éppen az alapelv: a kamikaze-drónok önmaguk jelentik a fegyvert.
Miután a levegőből azonosították a célpontot, egyszerűen belecsapódnak, a rombolást pedig a rajtuk lévő C-4-es alapú robbanófej végzi el. A Switchblade-ek jelenleg az USA haderejénél és az ukránoknál állnak hadrendben – utóbbinál nem lehet használni a rendszeresített szót, mert gyakorlatilag minden fegyver, ami az országba érkezik a különböző államok haderejétől, azonnal hadrendbe áll.
Kísértet járja be Ukrajnát
A tény, hogy a Phoenix Ghostból százon felüli darabszámban szállítanak az amerikaiak Ukrajnába, azt jelzi, hogy már túl vannak a teszteken, és sorozatgyártást kezdtek a fegyverből. Ha a Ghost valóban mindent tud, amit a Switchblade, akkor egy nagyon mozgékony, könnyen irányítható, hihetetlen pontos találati aránnyal bíró fegyverről beszélünk, gyaníthatóan hosszabb repülési idővel és nagyobb hatótávolsággal, valamint erősebb rombolóerővel megfejelve. Az indítás valószínűleg ugyanúgy kézi terminállal (vagyis csőből indított) lesz, a navigációs rendszert és az érzékelőket viszont feltehetően felturbózták, aminek a donbászi (településeken és azokon kívül egyaránt dúló) csatákban valóban óriási hasznát fogják venni az ukránok.